Pomoc dla zwierząt w Australii

W ostatnich miesiącach Australia została dotknięta monumentalną katastrofą ekologiczną, która do tej pory kosztowała ten kraj 28 ofiar śmiertelnych wśród ludzi i prawie półtora miliarda unicestwionych w płomieniach zwierząt (źródło: WWF).

Dziesięć milionów hektarów dotkniętych pożarami to olbrzymi obszar, na którym szacowanie strat zajmie miesiące a których efekty będą odczuwalne przez wiele lat – zwłaszcza wśród dzikich zwierząt i roślin usiłujących przeżyć na tych terenach.

Australijska fauna jest unikatowa na skalę światową – to jedyny ląd, gdzie można spotkać nie tylko kangury, ale i wombaty, „misie” koala, dziobaki, kolczatki i wiele innych endemicznych stworzeń – gadów, owadów, ptaków. Utraciły one swoje naturalne środowiska, a wiele z gatunków w przeciągu kilku tygodni stanęło na skraju wyginięcia.

(fotografia: Sunshine Coast Daily)

Ten bezprecedensowy „pożar kontynentu” – który w chwili obecnej nadal jest zagrożeniem dla wielu obszarów – ma też swoich bohaterów: strażaków, woluntariuszy, lekarzy, policjantów, weterynarzy i zwykłych mieszkańców małych miasteczek, którzy wykazując się sercem i odwagą, narażali swe życie i zdrowie.

Jedną z organizacji, skupiających się na pomocy dla australijskich zwierząt, jest ‘Vets for Compassion (w luźnym tłumaczeniu ‘weterynarze na rzecz współczucia’) – organizacja budująca awaryjne karmniki, polowe wodopoje, lecząca poparzone zwierzęta, rehabilitująca i skupiająca się na prospektach powrotu zwierząt do odbudowujących się w przyszłości ekosystemów.

Jako że nasza Fundacja ma w swej misji nie tylko pomoc dzieciom naszego ludzkiego gatunku, ale i współdziałanie na rzecz pomocy naszym mniejszym, „inno-gatunkowym” braciom i siostrom, podjęliśmy się zadania zebrania funduszy i przekazania ich właśnie na rzecz ‘Vets for Compassion’.

(fotografia: greenleft.org.au)

Tych z państwa, którzy chcieliby wspomóc ten cel, prosimy o wpłacanie datków na konto fundacji (numer konta: 65 8004 0002 2010 0019 7898 0002) z dopiskiem „Australia”. Aby poczytać więcej o działalności ‘VFC’, zapraszamy do odwiedzenia ich strony internetowej (w języku angielskim): https://vetsforcompassion.org/

W imieniu każdej uratowanej z tej katastrofy, żywej istoty — z całego serca dziękujemy.

Prezes Fundacji Kochaj Życie,
Małgorzata Nowotnik

(ilustracje wykonane przez Aleksandę Dukat: www.aleksandradukat.com)